Ostatnie badania naukowców z Wielkiej Brytanii sugerują, że popularne suplementy, które są powszechnie stosowane dla poprawy zdrowia, mogą w rzeczywistości stanowić zagrożenie. Przeprowadzone badanie, obejmujące ponad 415 tysięcy osób, wykazało, że niektóre suplementy mogą zwiększać ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu.
Jeśli rozpoczniemy realizację recepty na dany lek w pewnej aptece, to już do końca musimy go wykupić w tej konkretnej placówce. Tak jest w tej chwili, ale Ministerstwo Zdrowia szykuje zmianę. Jeśli do niej dojdzie, to będzie niewątpliwie duże ułatwienie dla pacjentów.
Pod względem dostępności leków bez recepty jesteśmy wyjątkowym krajem. Jeśli dopadnie nas infekcja, bez problemu możemy zaopatrzyć się w cały arsenał środków na ból, gorączkę, kaszel, katar, biegunkę, zapalenie pęcherza, czy infekcje intymne. Do wyboru mamy przeróżne syropy, maści, płukanki, żele, czy czopki.Wydaje się, że to dobrze. Kiedy coś nam dolega, jesteśmy w stanie dość szybko sobie pomóc. Sobie – lub komuś z naszych bliskich. Wystarczy „wyskoczyć” do apteki. Jednak ta szeroka dostępność leków kryje w sobie także pewne niebezpieczeństwa, o których opowiada Pacjentom farmaceutka.
Czy witaminy, które na ogół pomagają skórze, mogą jej zaszkodzić? Lek. Alicja Przywózka-Suwała przestrzega: suplementacja tymi witaminami może prowadzić do powstania małych, uporczywych wyprysków, które trudno zwalczyć, dopóki nie odstawimy suplementów. O jakich witaminach mowa? Chodzi o B6 i B12. Zdaniem ekspertki ich nadmiar może nie tylko nie poprawiać kondycji skóry, ale wręcz stać się jedną z przyczyn trądziku.
Kazik Staszewski, lider “Kultu” i kilku innych zespołów, przeszedł diametralną zmianę. Na początku ubiegłego roku rzucił alkohol, a także spożywanie mięsa. W końcu odstawił także papierosy. Wyznał, że był również uzależniony od leków uspokajających, a odstawienie tych środków było wyjątkowo trudne.W jednym z wywiadów muzyk powiedział, że “pierwszy miesiąc abstynencji był straszny, chwilami nie wiedziałem, jak się nazywam”. Od jakich leków uzależniony był Kazik i co warto o nich wiedzieć?
Wycofano ze sprzedaży popularny plaster rozgrzewający. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Problem polega na tym, że plaster spełnia wymagania produktu leczniczego.Konkretnie chodzi o „Diclotica Thermal – uniwersalny plaster rozgrzewający”. Do tej pory można go było kupić w aptekach, ale i drogeriach i innych sklepach, sprzedawany był bowiem jako kosmetyk. A ponieważ spełnia wymagania produktu leczniczego, powinien być sprzedawany jako lek.
W Polsce ten suplement uchodzi za popularny i często stosowany. Chodzi dokładnie o kwasy omega -3. Zdaniem brytyjskich naukowców ten popularny suplement może być szkodliwy dla zdrowia. Zażywany regularnie może zwiększyć ryzyko wystąpienia zawału serca, a także udaru. Co dokładnie wykazały badania?
Jak donosi raport Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, w aptekach obecnie brakuje kilku leków, m.in. leku przeciwpsychotycznego, sterydu, który stosowany jest w infekcjach dróg oddechowych, ale również szczepionki przeciw krztuścowi. Kiedy planowana jest dostawa?
Na warszawskim lotnisku Chopina odkryto ładunek, w którym zamiast nawozów było zupełnie coś innego. Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej znaleźli ponad 800 kg niebezpiecznych leków.Zabezpieczono, m.in. sterydy anaboliczno-androgenne, a także lek stosowany w leczeniu narkolepsji. Łącznie 14,4 tys. ampułek oraz 566,3 tys. szt. tabletek. Przemyt szacuje się na ok. 4,3 mln zł.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu popularnego leku stosowanego w przypadku bólu gardła. Tabletki nie spełniały wymagań jakościowych. W raporcie wspomniano o zanieczyszczeniach i niewłaściwej zawartości głównej substancji.
Sezon jesienno-zimowy to niezaprzeczalnie sezon infekcji. Wielu Polaków bierze w tym okresie te konkretne leki. Często jednak osoby te nie mają pojęcia o tym, że może to nie tylko pomóc rozprawić się z chorobą, ale też negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie.Leki, które mogą nam zaszkodzić, to niezwykle popularne antybiotyki. Są stosowane w przypadku chorób bakteryjnych i grzybiczych, więc świetnie radzą sobie z infekcjami. Okazuje się jednak, że jest również druga strona medalu.
Kiedy boli głowa, w pierwszym odruchu szukamy jakiegoś leku przeciwbólowego. Łykamy i cierpliwie czekamy, aż zadziała. Jednak nie każdy ból głowy wymaga aż takiej interwencji. A jest to substancja chemiczna, która w pewien sposób obciąża nasz organizm, chociażby wątrobę.Wiele bólów głowy, przede wszystkim tych, które mogą nam się przytrafić np. po ciężkim dniu, pełnym intensywnego wysiłku umysłowego, a także stresu, można pokonać łagodnymi, domowymi sposobami.
Popijanie tabletek nie wydaje się skomplikowaną czynnością, jednak okazuje się, że wielu z nas może popełniać fatalny błąd. Wybór napoju, którym popijamy farmaceutyki, jest ważniejszy, niż nam się wydaje. Czym nie wolno popijać leków i dlaczego? Odpowiadamy.Prawidłowe przyjmowanie leków i suplementów nie kończy się na przeczytaniu ulotki i dostosowaniu się do zaleceń. Ważniejsze niż nam się wydaje jest też to, czym popijemy tabletki. Z tymi napojami nie można popijać leków.
Dieta, nawet najlepsza, nie zawsze jest w stanie dostarczyć naszemu organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje. Warto więc przyjmować suplementy, które pomogą w uzupełnieniu niedoborów. Po pięćdziesiątce warto wybrać takie, które zapewnią dobre starzenie się. Jakie suplementy warto kupić? Podpowiadamy.Suplement diety to produkt spożywczy, który jest bogaty w witaminy, składniki mineralne lub inne substancje, które mają efekt odżywczy lub inny fizjologiczny. Celem przyjmowania suplementów jest uzupełnienie w organizmie niedoboru konkretnego składnika. Warto przyjmować je na różnych etapach życia, ale szczególnie po pięćdziesiątce, ponieważ odpowiednio dobrane tabletki mogą poprawić nasze samopoczucie i zdrowie.
Kąpiel w morzu, zwłaszcza egzotycznym, czasem kończy się bliskim spotkaniem z meduzą, co z kolei wiąże się z poparzeniem. To nic przyjemnego. Pojawia się ból i stres, bo nie wiemy, czy takie poparzenie jest niebezpieczne, a jeśli tak – to jak bardzo.A co robić w takiej sytuacji? Jeśli wyjeżdżasz na wakacje np. nad Morze Śródziemne, warto być na to przygotowanym. Lekarz wyjaśnia, jakie powinny być nasze pierwsze kroki po oparzeniu przez meduzę. I chociaż w filmie “Paperboy” Nicole Kidman pokazywała, jak ratować osobę poparzoną przez meduzę - w żadnym razie nie wolno tak postępować. Mowa o oddawaniu moczu na poparzenia - w jednej ze scen filmu Nicole Kidman oddawała mocz na oparzenia Zaca Efrona!
Myśląc o wakacjach, myślimy o błogim odpoczynku, słońcu, zabawach w wodzie - ale z tyłu głowy trzeba mieć świadomość, że może dojść do drobnego urazu, zwłaszcza, jeśli wybieramy się na wakacje z dziećmi. Co zabrać ze sobą na wakacje, żeby mieć spokojną głowę, że przygotowaliśmy się na wszystko.
Borówki amerykańskie to bardzo lubiane owoce, po które chętnie sięgamy. Są smaczne i słodkie, a do tego zdrowe. Zawierają w sobie moc wartości odżywczych, cennych witamin i minerałów, bogate są również w antyoksydanty.Niektórzy powinni jednak unikać borówek. To, m.in., osoby z nietolerancją fruktozy, uczulone na te owoce, czy cierpiący na choroby nerek.
Ból kolana? Kłopoty z zasypianiem? Kurza ślepota? A może wypadające włosy? Gdy tylko dopada nas jakaś dolegliwość, ruszamy do apteki. Tam mamy szeroki wybór suplementów, które obiecują rozwiązać niemal każdy nasz problem.Jednak, jak podkreślają specjaliści, te suplementy nie są nam potrzebne. Zapotrzebowanie na pewne składniki powinno pokrywać przede wszystkim pożywienie. Jest tylko jeden wyjątek od tej reguły – to witamina D.
Słońce jest nam potrzebne do życia. To dzięki niemu w skórze dochodzi do syntezy witaminy D, tak ważnej dla naszego ogólnego zdrowia. Udowodniono także, że światło słoneczne poprawia nasze samopoczucie, a nawet działa antydepresyjnie.Z drugiej strony, ze słońcem trzeba uważać. I nie chodzi tylko o zbyt długą ekspozycję, ale także o kwestię pewnych leków, które przyjmujemy. Niektóre z nich w połączeniu ze słońcem mogą doprowadzić do niepożądanych reakcji.
Wyjeżdżając na urlop mamy zwykle wiele rzeczy na głowie i często sprawy naszego bezpieczeństwa, a dokładniej wyposażenia apteczki, schodzą na dalszy plan. Dopiero będąc na wyjeździe, gdy się skaleczymy lub gdy rozboli nas głowa, zaczynamy gorączkowo szukać potrzebnych środków – płynu do dezynfekcji czy tabletek przeciwbólowych. Najlepiej więc już w momencie pakowania walizek (lub wcześniej) zadbać o skompletowanie apteczki podróżnej. W razie kłopotów unikniemy dodatkowego stresu, a odpowiednie środki, tzw. pierwszej pomocy, będziemy mieć pod ręką.
Nieprzespane noce kładą się cieniem na całym życiu. Kiedy nie dosypiamy, trudniej nam funkcjonować w ciągu dnia, mamy kłopoty z koncentracją, nie możemy się na niczym skupić, stajemy się drażliwi, nerwowi. Na kłopoty ze snem pomóc mogą farmaceutyki, ale także prawidłowe nawyki życiowe. Naukowcy odkryli, że świetne efekty daje także uprawianie nidra jogi. Na czym polega ta technika?
Dieta to jeden z najważniejszych czynników – obok genetyki i stylu życia – odpowiadający za nasz wygląd i proces starzenia. Jest mnóstwo badań sugerujących, że zdrowa, dobrze zbilansowana dieta może spowalniać procesy starzenia, a także wpływać na wygląd twarzy, spłycając zmarszczki i nadając jej młody, promienny wygląd. Oto suplementy, w które warto się zaopatrzyć, jeśli chcesz zadbać o swoją urodę – odświeżyć cerę i wygładzić zmarszczki.
Ministerstwo Zdrowia regularnie publikuje listę leków, które są objęte zakazem wywozu z Polski. Na liście znalazły się popularne leki na cukrzycę, insuliny oraz niektóre leki stosowane w chorobach układu oddechowego.
Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wydał decyzję dotyczącą wstrzymania w obrocie produktu leczniczego Viglita (Vildagliptinum), 50mg. Lek ten jest przeznaczony dla osób dorosłych chorujących na cukrzycę typu II. Jaki jest powód wstrzymania w obrocie leku?
Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) na bieżąco informuje o problemach z dostępnością poszczególnych leków. Tym razem z opublikowanego komunikatu wynika, że występują problemy z dostępnością do leku przeciwpadaczkowego, który zawiera karbamazepinę. Środek nie będzie dostępny do końca kwietnia. Problem z dostępnością dotyczy również substancji stosowanej w leczeniu nowotworowym. Jako przyczynę braku określonych środków Główny Inspektorat Farmaceutyczny podaje wstrzymanie ich obrotu przez podmioty odpowiedzialne.
Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) podjął decyzję o wstrzymaniu sprzedaży popularnego leku przeciwbólowego. Jak się okazuje, partie środka nie spełniają ustalonych wymagań jakościowych. Chodzi dokładnie o lek Ibuprofen Dr. Max.To popularny lek przeciwbólowy i przeciwzapalny należący do grupy leków nazywanych NLPZ - niesteroidowe leki przeciwzapalne, działające poprzez zmniejszenie bólu, gorączki oraz stanu zapalnego. Stosuje się go w krótkotrwałym leczeniu bólu o nasileniu łagodnym i umiarkowanym.
Stosowanie suplementów diety i probiotyków jest obecnie światową modą. W trosce o zdrowie i w pogoni za coraz piękniejszym ciałem wiele osób zapomina, że jedne i drugie nie są lekami, nie zapobiegają chorobom, ani w cudowny w sposób nie spalą nadmiernej tkanki tłuszczowej. Wręcz przeciwnie – stosowane w nadmiarze mogę pogorszyć stan zdrowia.Do czego może doprowadzić niewłaściwe korzystanie z suplementów diety i probiotyków? O zdanie poprosiliśmy dietetyka. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, psychodietetykiem SaskaMed mgr Katarzyną Sobolewską.
21 i 22 stycznia wielu z nas świętować będzie Dzień Babci i Dziadka. Z wiadomych względów jednymi z częściej dawanych podarunków są suplementy diety. Trzeba jednak zachować ostrożność – GIS ostrzega przed prezentami tego typu, wskazując, że produkty te nie mają właściwości leczniczych. Co więcej, stosowanie ich bez konsultacji z lekarzem może przynieść skutek zupełnie inny niż oczekiwano. O opinię na temat stosowania suplementów poprosiliśmy psychodietetyczkę.